Nimeni, în Occident, nu a prevăzut invazia rusească din Ucraina, deși ea începuse, difuz și pe o arie limitată, încă din 2014. Liderii din UE și SUA s-au temut mereu de anarhie în Rusia, iar filmele americane din anii ’90 despre bande criminale care fac trafic cu materiale nucleare, ilustrează tocmai acest tropism. Toți au căutat un modus vivendi cu titularii de la Kremlin. Încă din anii 80, când URSS dădea semne de epuizare, ei au propovăduit destinderea, îndiguirea Rusiei, dar niciodată confruntarea directă.…
citește în continuare